jana

Shiatsu

 

Shiatsu integralne – Janka Wężowska

 

Pracuję technikami zen shiatsu Shizuto Masunagi, japońskiego profesora psychologii z Tokyo. Masunaga stworzył kompletny system na bazie bardzo gruntownych i głębokich wieloletnich studiów medycyny orientalnej i swojej praktyki zarówno shiatsu jak i systemu ćwiczeń, medytacji opartych na istnieniu i wiedzy o Ki – energii, którą posiada wszystko co żyje. Ponieważ Shiatsu na świecie rozwija się bardzo twórczo, każdy nauczyciel i praktyk wnosi swoje osobiste doświadczenia i zasoby wiedzy. Ukończyłam Bristol School of Shiatsu w Angli (www.bristolschoolofshiatsu.co.uk). Moje shiatsu nazwałam integralnym ponieważ moją praktykę szczególnie odżywia i inspiruje mądrość, wiedza i praktyka jogi integralnej Shri Vivek oraz nauka w szkole Jivana Vismaya Coach Yogi Integralnej Shri Vivek. 

Shiatsu wspiera, regeneruje i  relaksuje  na trzech poziomach: fizycznym, emocjonalnym i energetycznym. Genialnie redukuje stres i uwalnia od napięć psychofizycznych.  Pomaga powrócić do ciała, zatrzymać się, odkryć i wybrać  to, czego teraz potrzebujemy aby odżywić nasze życie. Rozluźnia, pogłębia oddech i kontakt z ciałem. Każda sesja jest inna, dostosowana do aktualnych i indywidualnych potrzeb osoby

Jak pracuję?
Pracuję na podłodze, na japońskiej macie. Osoba jest w wygodnym ubraniu. Zaczynamy sesję chwilą koncentracji i rozmową aby nazwać z czym ktoś przychodzi na shiatsu, czego potrzebuje. 
Esencją sesji jest praca z ciałem – czucie ciała i oddechu za pomocą dotyku,  rozwijanie świadomości ciała,  DOŚWIADCZANIE siebie, życia w ciele. 
Na zakończenie zostawiam osobę w relaksie na 10 minut.
Kończymy sesję również chwilą koncentracji i rozmową.

Ważne, aby dać sobie czas po shiatsu, pomyśleć o spokojnym wieczorze. I pić dużo wody. 

 

Janka Wężowska

Etnolog, praktyk shiatsu i yogi
„Tam gdzie jestem złamany, zraniony – potrzebuję świadka i zatrzymania się. Tam, gdzie jestem silny i mądry, potrzebuję potwierdzenia i uhonorowania aby uczynić to prawdą i wesprzeć mój własny wpływ na moje jedyne, dzikie i wartościowe życie.”
Z wykształcenia jestem etnologiem i antropologiem kultury z pasją do świata opowieści – Storytellingu. Od 2005 roku związana jestem duchową pępowiną z jedną z najstarszych szkół shiatsu w Wielkiej Brytanii Bristol School of Shiatsu (gdzie mieszkałam i studiowałam shiatsu). Kontakt z pasją, charyzmą moich nauczycieli (Keith Philips, Paul McNicholls, Mercedes Nunez) obudził moją miłość do shiatsu jako sztuki dotyku. Interesuje mnie esencja, jakość i moc dotyku.
Praktykuję jogę integralną Shri Vivek pod okiem Jogina Jivana Vismaya (Centro Shri Vivek Barcelona/ Nirpeksha Sannyas. Ashram, Khadana, India). Obecnie jestem  w 4 letniej  szkole  „Coach Yogi Integralnej Shri Vivek” prowadzonej przez Vismaya – jest to mój fundament studiowania życia, ciała, emocji, umysłu, który integruję z praktyką shiatsu.

Fascynuje mnie okres Narodzin, doświadczałam i badałam tą przestrzeń z Jullianem Gustavsonem podczas warsztatów Transitions – Integrative Birth Dynamics Practice. Parokrotnie wspierałam procesy grupy podczas warsztatów jako somatyk z polskiego zespołu Julliana.