O Ajurwedzie

 

AJURWEDA  to licząca ponad 5 tys. lat najstarsza na świecie sztuka  naturalnego  uzdrawiania oraz wiedza o życiu prowadzącym do zdrowia i harmonii wewnętrznej. Ajurweda oznacza „naukę zdrowego życia.” W przeciwieństwie do tradycyjnej medycyny, ajurweda kładzie nacisk na prewencję zdrowia we wszystkich ludzkich wymiarach: fizycznym, psychicznym i energetycznym. Gdy następuje zaburzenie równowagi w ciele  ajurweda szuka przyczyny tego stanu, a nie opiera się tylko na objawach, eliminując problemy od korzenia.

Traktuje człowieka holistycznie, a jako stan zdrowia uważa równowagę między ciałem, umysłem i  duszą. Uzdrawia poprzez zmianę stylu życia i jedzenia, zastosowanie leczących przypraw i ziół, zmianę  myślenia, wyciszenie  umysłu oraz  zasady, które porządkują życie. Ajurweda podaje proste, możliwe do zastosowania na co dzień sposoby zachowania zdrowia oraz remedia na wiele dolegliwości jak m.in. nadwaga, stres, brak radości życia. Jest drogą do poznania siebie i indywidualnej dla każdego człowieka konstytucji, złożonej z trzech biologicznych energii: vata, pitta, kapha, które wpływają na ciało i umysł, a ich nierównowaga powoduje chorobę.

Zgodnie z ajurwedą jedną z głównych przyczyn chorób jest niewłaściwe korzystanie ze zmysłów. Wszelkie niepokoje umysłu są związane z przyswajaniem niezdrowych wrażeń takich jak nadmiar hałasu, informacji i przekonań. Zaburzenia fizyczne pojawiają się m.in. dlatego ze spożywamy niezdrowy pokarm w niewłaściwy sposób. Zaburzenia emocjonalne tworzą się w naszych relacjach, gdzie większość czasu albo wyrażamy nasze emocje lub je tłumimy – przez co tracimy wiele energii. Wszystkie te wrażenia łączą się i obciążają witalność.

Ajurweda i joga uczą harmonii zmysłów i żywiołów, a tym samym doświadczania wrażeń które wspierają naszą witalność!

Masaż Ajurwedyjski jest jedną z wielu terapii, którą stosuje się w celu utrzymania lub odzyskania zdrowia oraz dobrego samopoczucia.

Zgodnie z konstytucją kapha, vata lub pitta (i ich kombinacją) oraz potrzebą każdego człowieka masaż ajurwedyjski wprowadza osobę w stan głębokiego relaksu, przynosząc równowagę fizyczną, emocjonalną i energetyczną.